24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу.
ПОПЕРЕДИТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ЙОГО ЗГУБНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я МОЖНА. НЕ ІГНОРУЙТЕ РЕГУЛЯРНЕ ПРОХОДЖЕННЯ ФЛЮОРОГРАФІЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ
Захворювання на туберкульоз є провідною причиною смертності від інфекційних хвороб. За даними медстатистики щодня у світі помирає близько 4,5 тисяч осіб, а майже у 30 тисяч людей діагностують це поширене захворювання.
Найбільш поширений шлях передачі туберкульозної інфекції – повітряно-краплинний. Найчастіше після інфікування мікобактеріями захворювання протікає у безсимптомній, прихованій формі .
Дігностика туберкульозу заснована на певних видах обстежень: рентгенографія та комп’ютерна томографія уражених органів, мікробіологічне дослідження різного біологічного матеріалу, шкірна туберкулінова проба (реакція Манту) тощо. При цьому флюорографія була і залишається найбільш ефективним дослідженням, яке є надійним інструментом у профілактиці захворювання туберкульозом. На жаль, повністю захиститися від туберкульозної інфекції не можна, але можливо запобігти розвитку хвороби за умови її виявлення на ранній стадії. Легені людини не мають нервових закінчень, тому «відчути» туберкульоз неможливо.
Хто в групі ризику?
- особи, які мали близький контакт з хворим на туберкульоз;
- особи з захворюваннями, що призводять до ослаблення імунітету (злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекція тощо), а також діти, бо в них імунна система не сформавана, та літні люди у яких імунна система вже послаблена;
- медичні працівники;
- безпритульні;
- ув’язнені та персонал установ пенітенціарної системи;
- особи, які працювали чи працюють у виробничих умовах із впливом діоксиду силіціуму (шахтарі, металурги);
- люди які зловживають алкоголем, наркотичними засобами та тютюновими виробами;
Основні симптоми захворювання:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла (навіть до 37-37,2‘С);
- підвищена втомлюваність та слабкість;
- зменшення маси тіла з невизначених причин;
- підвищене спітніння, особливо вночі;
- задишка при незначному фізичному навантаженні;
- біль в грудній клітині.
Від моменту інфікування до клінічних проявів проходить приблизно двох місяців. Або мікобактерії перестають розмножуватися внаслідок активації імунітету, або вони розмножуються та утворюють запалення легень.
Загальні правила здорового способу життя-наші основні захисники від хвороби:
- повноцінно і збалансовано харчуйтесь;
- не зловживайте спиртними напоями;
- відмовтесь від куріння і наркотиків;
- уникайте стресів;
- підтримуйте достатній рівень фізичної активності;
- щорічно проходьте флюорографічне обстеження органів грудної клітини;
- вакцинуйте ваших дітей (БЦЖ робиться в перші дні життя у пологовому будинку). Щеплення не може гарантувати, що ваша дитина не захворіє, проте врятує від важкого перебігу хвороби;
- провітрюйте приміщення, особливо при скупченості людей та недостатній вентиляції. Заразитися туберкульозом можна навіть не маючи прямого контакту з хворим, адже найдрібніші частинки мокротиння, що потрапляють в повітря під час кашлю залишаються у зваженому стані до 24 годин.
Та пам‘ятайте, якщо ви помітили схожі симптоми у себе чи своїх близьких- якомога швидше зверніться до свого лікаря, він проведе загальний огляд і зможе призначити лабораторне дослідження мокротиння та рентгенівське обстеження грудної клітини. Чим раніше буде розпочате лікування- тим більше шансів на його успіх!